Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Dokument informacyjny

Projekt „Rozwój współpracy szansą na rozwiązanie wspólnych

problemów i bliższe poznanie” został sfinansowany przez

Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”


Dotyczy działania 1, poddziałania 1.1
„Spotkania mieszkańców miast partnerskich”

 

 

Udział: projekt umożliwił spotkanie 153 obywateli, z których 9 pochodziło z miasta VRATIMOV (Republika Czeska), 9 z miasta  ŠENOV. (Republika Czeska), 12 z miasta DOLNÝ HRIČOV (Słowacja), 11 z miasta SÚLOV-HRADNÁ (Słowacja), 11 z miasta RUDINA (Słowacja), 11 z miasta KRASNANY (Słowacja), 90 z miasta Strumień (Polska).

 

Miejsce/Daty: spotkanie odbyło się w Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu (Strumień, Polska) w dniach od 9.04.2014r. do  11.04.2014r.

 

Krótki opis:

 

Dzień 09.04.2014 – poświęcono na

Goście z Czech i Słowacji przyjechali na czas, zakwaterowali się w swoich miejscach noclegowych. Po tym udali się do pomieszczeń Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu ( MCKiR) gdzie przez trzy dni odbywała się część wykładowo-warsztatowa.
Tam spotkanie oficjalnie otworzyła pani Burmistrz Strumienia Anna Grygierek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Strumieniu, Czesławem Greniem. Cykl warsztatów i prelekcji otworzyło zaprezentowanie efektów współpracy transgranicznej w formie prezentacji multimedialnej przedstawionej przez panią Burmistrz Annę Grygierek i prowadzącego konferencję, Szymona Brandysa. Następnie pani kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strumieniu Mariola Florek przedstawiła metody rozwiązywania problemów społecznych w gminie Strumień, przedstawiciele gmin czeskich i słowackich zaprezentowali jak sytuacja wygląda po ich stronie. Ciekawa dyskusja nawiązała się na temat integracji seniorów przez zaangażowanie do działań społecznych. Dyskusja była prowadzona przez panią Henrykę Brańczyk – prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pruchna.

Aby zwiększyć zaangażowanie uczestników projektu w budowanie partnerstwa na pograniczu, przeprowadzono Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i gminach partnerskich. Konkurs miał zachęcić uczestników do szukania informacji, dalszego poszerzania swojej wiedzy nt. partnerstwa w gminie Strumień i Unii Europejskiej.
Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili świeżo otwarty obiekt Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji, przedszkole publiczne i bibliotekę w Strumieniu. Potem udali się na obiad a po obiedzie na Konkurs Potraw Wielkanocnych na Pograniczu „Pogranicze smaków”. Konkurs ten uświetnił swoim występem zespół z Słowacji ,, Súľovčanka“.
Dzień zakończył się wspólną kolacją połączoną z występem zespołu "Dzień dobry"

 

 

Dzień 10.04.2014r.  poświęcono na

 Goście po śniadaniu udali się do pomieszczeń MCKiR gdzie mieli okazję wspólnie uczestniczyć w dyskusji prowadzonej przez panią wójt z gminy Wieprz Małgorzatę Chrapek nt. przeciwdziałania marginalizacji osób bezrobotnych i rodzin dysfunkcyjnych oraz wysłuchać prelekcji nt. obywatelstwa europejskiego a krajowego, przyszłej perspektywy finansowej, prowadzonej przez europosła Jana Olbrychta. Następnie pani Burmistrz Anna Grygierek przedstawiła współpracę pomiędzy NGO a samorządem, z prezentacją na ten temat wystąpiła również pani sołtys sołectwa Drogomyśl, p. Urszula Słowik. Na koniec części wykładowej pan dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu Bogusław Żydek poprowadził dyskusję nt. angażowania się mieszkańców w sprawy rozwoju kultury. W dyskusję tą włączyli się przedstawiciele gmin słowackich i czeskich.
Potem uczestnicy udali się na obiad a po obiedzie odbyły się rozgrywki sportowe „Pogranicze sportu”na hali sportowej w Strumieniu. Część gości wybrała się również do Galerii pod Ratuszem w Strumieniu na wernisaż wystawy członka Amatorskiej Grupy Twórczej Strumień Krzysztofa Reja "Różne oblicza sztuki".
Dzień zakończył się tradycyjnie kolacją i występem zespołu regionalnego „Strumień” oraz zespołu z Słowacji ,, Súľovčanka“.

 

Dzień 11.04.2014r. poświęcono na:

W MCKiR gości powitał występem chór szkolny z Strumienia „Canzonetta”. Następnie nastąpiło podpisanie umów partnerskich z tymi gminami i miastami, z którymi do tej pory współpraca nie była sformalizowana: z czeskim miastem Vratimov z oraz słowackimi gminami - Dolný Hričov, Krasňany, Rudina, Súľov-Hradná. 

Po tym goście przeszli zwiedzać Park Miejski w Strumieniu, Galerię pod Ratuszem oraz Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu.Na zakończenie odbył się uroczysty obiad, na którym goście otrzymali wydane w ramach projektu foldery zawierające informacje na temat współpracy pomiędzy gminami partnerskimi.

 

 

Dotyczy działania 1, poddziałania 1.2 – „Sieci miast partnerskich”

działania 2, poddziałania  2.3 – „Wsparcie dla projektów inicjowanych przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego”

 

działania 4 – „Aktywna pamięć europejska”

W ramach tego projektu zrealizowano wydarzeń:

 

Wydarzenie 1

Udział: Projekt umożliwił spotkanie obywateli, z których pochodziło z miasta (kraj), z miasta . (kraj) itd.

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w (miasto, kraj)  w dniach od dd/mm/rrrr  do  dd/mm/rrrr

Krótki opis: Spotkanie poświęcono na

 

Wydarzenie 2

Udział: Projekt umożliwił spotkanie obywateli, z których pochodziło z miasta (kraj), z miasta . (kraj) itd.

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w (miasto, kraj) w dniach od dd/mm/rrrr  do  dd/mm/rrrr

Krótki opis: Spotkanie poświęcono na

 

Wydarzenie 3

Udział: Projekt umożliwił spotkanie obywateli, z których pochodziło z miasta (kraj), z miasta . (kraj) itd.

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w (miasto, kraj) w dniach od dd/mm/rrrr  do  dd/mm/rrrr

Krótki opis: Spotkanie poświęcono na

 

Wydarzenie 4, 5 itd.

 Dodał: GH
 
Biuletyn informacji publicznejBiuletyn informacji publicznej
Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

2020/02/3 2020/02/5 2020/02/8 2020/02/10 2020/02/12 2020/02/16 2020/02/19 2020/02/20 2020/02/22
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi