Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2017-02-13

wyświetleń: 1434

Cudze chwalicie, swego nie znacie

W Galerii pod Ratuszem można zobaczyć ciekawe eksponaty przygotowane przez twórców mieszkających w Pruchnej.

W Galerii Pod Ratuszem można  poczytać poezję, zobaczyć obrazy, stroje ludowe, misternie wykonane rękodzieło m.in. obrusy, serwetki, poduszki, bluzki zdobione różnymi rodzajami haftów, haftowane obrazy, dzieła stworzone na szydełku, origami i ozdoby z papieru, pomysłowe ozdoby świąteczne, stroiki, biżuterię, dzieła z wikliny papierowej, dzieła wykonane techniką decoupage, przykłady ściennych ornamentów dekoracyjnych. Wystawa zawiera również ciekawe kolekcje i nietuzinkowe pamiątki wystawców.  Wszystkich łączy jedno miejscowość Pruchna z której pochodzą.

To szczególna wystawa, w przygotowanie, której zaangażowało się całym sercem wiele osób na czele z Prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pruchna Panią Henryką Brańczyk.

- Bardzo się cieszę ze wystawa doszła do skutku i zgromadziła prace tak wielu twórców. Ratusz podczas wernisażu stał się jedna wielką galerią, ponieważ w samej galerii działo się wiele, ale również na korytarzach i sali sesyjnej, gdzie uhonorowaliśmy artystów. Po raz kolejny mieszkańcy pokazali, że ratusz nie tylko może być odbierany jako urząd, ale również jako miejsce spotkań, miejsce otwarte dla mieszkańców. Cieszę się, że tak licznie przybyli oni na otwarcie tej pięknej wystawy – mówi Anna Grygierek Burmistrz Strumienia.

Wystawę można oglądać do 21 kwietnia. W godzinach pracy Urzędu Miejskiego

Grupy zorganizowane prosimy o telefoniczne uzgadnianie terminów zwiedzania wystawy: 33 85 70 182 lub 781 727 772

 

Sylwetki twórców wystawy:

Teresa Grzybek – poetka i pisarka, prawdziwie pokochała ziemie na której przyszło jej żyć i pracować. Choć sama mówi o sobie: „Jestem prostą, wiejską kobietą” – to przeczy temu jej imponujący dorobek twórczy. Zawsze dobrze pisała o Pruchnej, teksty dotyczyły życia ludzi i działalności miejscowych organizacji. Z troską opisywała wiejską rzeczywistość. Jej przygoda z pisaniem poezji rozpoczęła się od korespondowania z ukochana siostrą. Ich listy były niezwykłe, bo pisane wierszem. W swym dorobku ma niezliczoną ilość wierszy i okolicznościowych tekstów, a także utwory refleksyjne.

 

Joanna Piechaczek – uzdolniona manualnie kontynuatorka rodzinnej tradycji szycia strojów regionalnych. Swą przygodę ze strojem cieszyńskim rozpoczęła w  2001r. Wtedy to po raz pierwszy samodzielnie dokończyła sukienkę, której szycie zapoczątkowała babcia. Dorobek jej jest imponujący. To ok. 100 sukni uszytych dla: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, zespołów „Równica”, „Macierzanki i zespołu regionalnego z Zabrzega. Na zamówienie klientów zagranicznych kompletne stroje cieszyńskie powędrowały również do Japonii, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Jako twórca czuje się spełniona. Wie, że dla potomnych pozostawi po sobie cos trwałego, „nie jakieś zwykłe ciuchy” , ale małe dzieła sztuki.

 

Antonina Kawik- Wywodzi się z artystycznej rodziny, jako dziecko bardzo chciała iść do szkoły plastycznej. Trudna sytuacja rodzinna niestety zniweczyła te plany. Po wielu latach, kiedy zmieniła miejsce zamieszkania postanowiła ponownie spróbować. Dziś mówi- „ Malowanie w Pruchnej się zaczęło”. Maluje głównie obrazy olejne, wykonała też kilka linorytów. Do tej pory namalowała ponad 30 obrazów. Jej obrazy to: martwa natura, udany autoportret oraz piękne portrety dzieci z rodziny. Oddzielną grupę dzieł stanowią kopie obrazów znanych malarzy, kopie widoków ze zdjęć, które powstały pod wpływem pasjonujących ją podróży.

 

Anna Glac – hafciarka i kolekcjonerka. Dom, w którym mieszka to małe muzeum, pełne pamiątek z podróży oraz własnych wytworów rękodzieła artystycznego. Bardzo wcześnie zaczęła posługiwać się szydełkiem. W swej kolekcji posiada niezliczoną ilość obrusów, bieżników, serwetek wykonanych tą techniką. Imponująca jest też ilość prac wykonanych haftem angielskim, gobelinowym, richelieu. Są to liczne obrazy oraz obrusy, pościel, poduszki. Do kościoła św. Anny w Pruchnej ofiarowała obrusy na ołtarz główny i boczny.

 

Regina Szołtys – Obdarzona zdolnościami manualnymi, zainspirowana przez matkę bardzo wcześnie, bo w młodszym wieku szkolnym zainteresowała się robótkami ręcznymi. Później zainteresowała się różnego typu lalkami, w tym ludowymi. Tak powstała kolekcja 30 lalek – niepowtarzalnych, małych dzieł sztuki ubranych w pięknie wykonane, finezyjne stroje wzorowane na prawdziwych strojach z epoki czy strojach regionalnych. W swym wieloletnim dorobku posiada bardzo zróżnicowane dzieła jak: obrazy, serwetki, filiżanki, bukiety kwiatów oraz niezliczoną ilość ozdób świątecznych. Swój talent plastyczny ujawniła wielokrotnie wykonując wieńce dożynkowe, ozdoby i dekoracje do kościoła św. Anny w Pruchnej.

 

Mariola Domagała – Od najmłodszych lat interesowała się krawiectwem. Ze strojem regionalnym po raz pierwszy sama zetknęła się wówczas, gdy poproszono ją o uszycie halek, bielizny do damskiego stroju. Można powiedzieć, że połknęła bakcyla. Wkrótce otrzymała wiele zamówień. Zrozumiała, że musi podszkolić się w tej dziedzinie. Od tej pory normalne szycie na maszynie zamieniła na ręczne haftowanie. W jej pracowni powstało 30 kompletów strojów męskich dla grupy tanecznej, 23 stroje dla chórzystów oraz kilka kompletów dziecięcych dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Dla zespołu „Równica” uszyła 7 kompletów chłopięcych i 8 dziewczęcych beskidzkiego stroju górali śląskich. Wykonała 10 kompletów młodzieżowych strojów damskich dla zespołu Pieśni i Tańca „CHORZÓW”. Uwielbia przebywać w swojej pracowni, gdzie codziennie poprzez szycie strojów, utrwala historię regionu.

 

Krystyna Gumola – Zaczęła malować w 2014r. z chwilą przejścia na emeryturę, realizując w ten sposób marzenia z dzieciństwa. W celu poznania technik plastycznych zapisała się na Uniwersytet Trzeciego Wieku w Cieszynie. Maluje akrylem. W swym dorobku ma pokaźna kolekcję obrazów o różnorodnej tematyce – pejzaże, martwą naturę, ikony oraz kopie obrazów innych malarzy. Jest dumna z tego, że po tylu latach odważyła się na realizację swojego marzenia.

 

Alicja Stuchlik – Hafciarka, pochodzi z rodziny uzdolnionej manualnie. Po matce odziedziczyła zamiłowanie do robótek ręcznych takich jak: szydełkowanie, dzierganie na drutach, wyszywanie, a od 2000 r. zajęła się haftem gobelinowym. Tajniki haftu, w tym „richelieu” zgłębiała na kursach doskonalących. Jej prace wyróżniają się pewną subtelnością, są dopieszczone, piękne. W swoim dorobku posiada ok. 40 obrazów. Ze wszystkimi pracami jest emocjonalnie związana.

 

Teresa Omyła- Hafciarka, podróżniczka i kolekcjonerka. Od 16 roku życia wyszywa haftem krzyżykowym. W swoim dorobku ma niezliczoną ilość prac, począwszy od wytworów użytkowych, takich jak: bieżniki, pościel, serwety, aż po kalendarze adwentowe, ozdoby świąteczne, gadżety i obrazy o różnorodnej tematyce, w tym religijnej. Osobne miejsce w domowej galerii zajmują odtworzone  z wielkim pietyzmem dzieła Vincenta van Gogha. Jej życiową pasją oprócz „ malowania nitką” są podróże krajowe i zagraniczne i związane z nimi kolekcjonowanie nietuzinkowych pamiątek.

 

Halina Bierska- Hafciarka i kolekcjonerka. Tworzy od dziecka. Początkowo, jeszcze w Szkole Podstawowej za pomocą szydełka wyczarowywała różnego rodzaju serwetki i obrabiała chusteczki. Później na drutach robiła rękawiczki, szaliki i sweterki dla członków swojej rodziny. Jednak największą przyjemność sprawia jej haftowanie obrazów. Obdarzona nieprzeciętnym talentem plastycznym zgromadziła kolekcję wielkowymiarowych, jak i miniaturowych obrazów: od pejzaży po martwą naturę, z których większość stanowi ozdobę mieszkania. Talent plastyczny ułatwia jej również tworzenie miniaturowych arcydzieł z masy cukrowej, różnorodnych ozdób np. na torty, z wypieków których słynie. W swoim domu, w specjalnej gablocie posiada bogatą kolekcję kubków z różnych stron świata. 

 

Krystyna Wacławik  - Z rękodziełem artystycznym ma do czynienia od najmłodszych lat. Różne techniki: robienie na drutach, szydełku, hafty poznała już w wieku szkolnym. Uzdolniona manualnie, będąc nauczycielką, prowadziła zajęcia plastyczne. Dziś kontynuuje swoje zainteresowania. Tworzy obrazy techniką gobelinową. Wzorując się na motywach roślinnych, zwierzęcych oraz abstrakcyjnych ukazuje piękno otaczającego nas świata. Na uwagę zasługują też wyjątkowe obrazy miniaturki jak i bogato haftowane poszewki na poduszki.

 

Anna Czendlik – Już w dzieciństwie haftowała, szydełkowała, szyła ubranka dla lalek i same lalki. Wykonywała oryginalne ozdoby choinkowe. Używa zróżnicowanego tworzywa, takiego jak: bawełna, filc, drewno, materiały przyrodnicze i pasmanteryjne, gotowe elementy dekoracyjne np. koraliki. Specjalizuje się w szyciu i ozdabianiu haftem – maskotek, poduszek, obrazów. Wykonuje ozdoby świąteczne i kartki życzeniowe techniką decoupage. Jej prace charakteryzuje doskonałość, precyzja wykonania, dbałość o detale.

 

Elżbieta Fornol – Swą przygodę z rękodziełem artystycznym rozpoczęła w wieku 15 lat. Szydełkowanie stało się jej pasją, kiedy dostrzegła, jakie wspaniałe rzeczy można samemu zrobić aby ozdobić mieszkanie. Jej pierwsze dzieła to serwetki, poduszki, jaśki, bieżniki. W późniejszym okresie zainteresowała się technika origami i ozdobami z papieru. Na dzień dzisiejszy tą techniką wykonała ok. 100 egzemplarzy koszyków, wazoników oraz łabędzi. Niektóre prace powędrowały również za granicę do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jest autorką wielu pomysłowych ozdób świątecznych np. bombek choinkowych, które w okresie bożonarodzeniowym można podziwiać w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Pruchnej.

 

Jan Ryszka – kolekcjoner i podróżnik. Od 60 lat zbiera widokówki. W swej imponującej kolekcji zgromadził ich 14 tysięcy ze 103 państw z całego świata w tym z tak egzotycznych krajów jak: Fidżi, Mikronezja, Sudan, Wyspy Galapagos. Pasjonat podróży, zwiedził kilkanaście państw, a wirtualnie „zwiedził” cały świat.

 

Ewa Czudek – Hafciarka i plastyczka. Z powodu pracy zawodowej i obowiązków domowych nie była w stanie realizować w pełni swoich pasji. Wyzwoliła się dopiero w wieku emerytalnym. Jej dorobek to: haftowane różnymi technikami, bluzki, serwetki, obrusy, poduszki, jaśki, okolicznościowe kartki życzeniowe, ozdoby choinkowe, stroiki, ozdobne torebki, gadżety, elementy dekoracyjne do wykonania których stosuje ogólnodostępne materiały, nawet wtórne. Stosuje różnorodne materiały plastyczne –papierowe, roślinne, pasmanteryjne. Posiada prace z którymi związana jest emocjonalnie. Są dla niej tak ważne, że nie planuje się z nimi rozstawać.

 

Anna Łapuszek – Rękodziełem artystycznym była zainteresowana już od najmłodszych lat. Uzdolniona manualnie szybko nauczyła się szydełkować i robić na drutach. Jej specjalnością były serwetki, rękawiczki z owczej wełny oraz swetry. Od 3 lat posługuje się trudną techniką szydełkowania specjalną igłą, a rodzaj splotu nosi nazwę  - frywolitka. Wykonuje ozdoby choinkowe, a także biżuterię. Zajmuje się również haftowaniem obrusów. Kolejną jej pasją jest „wiklina papierowa”  - tworzywo z którego wyczarowuje dekoracyjne przedmioty użytkowe, takie jak pojemniki na sztućce, patery na owoce, obudowy doniczek, wazony koszyki itp. 

 

Leszek Prochaska – twórca niezwykle utalentowany. Dom w którym mieszka to jedna eksperymentalna pracownia malarska. Ulubionym tematem jego obrazów jest krajobraz podbeskidzkich wiosek, martwa natura oraz obiekty sakralne. Oprócz malarstwa  z powodzeniem uprawia zdobnictwo techniką decoupage. Są to wazony, kubki, ozdoby świąteczne, szkatułki, kwietniki jak i inne przedmioty użytkowe. Nieobce jest mu tworzenie ornamentów dekoracyjnych na ścianach oraz eksperymentowanie w zakresie technik murarskich.

 

 

 Dodał: EF
 
Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2018/06/2 2018/06/3 2018/06/6 2018/06/12 2018/06/13 2018/06/15 2018/06/16 2018/06/18
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi