Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2015-12-11

wyświetleń: 1871

Informacja o jakości powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 11.12.2015 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 10.12.2015 r.:
    nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
    jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
    jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
    24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
    ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
    ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),
    wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
    24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Wodzisławiu o 56%, Sosnowcu o 46%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 40%, Rybniku o 38%, Zabrzu o 36%, Żywcu o 32%, Gliwicach o 16%, Dąbrowie Górniczej o 10%, Katowicach o 6%, Częstochowie o 2%.

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 11-13.12.2015 r.
W dniu 11.12.2015 (piątek) województwo śląskie znajduje się na skraju rozległego wyżu barycznego znad Europy Południowej i Morza Śródziemnego, kierującego do nas dość ciepłe powietrze polarno-morskie z południowego zachodu. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich, w górach wiatr po południu dość silny, w porywach do 25 m/s.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie przeważnie umiarkowana. Lokalnie w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej może być ona mało korzystna; wystąpią tam przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 (>50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
W dniu 12.12.2015 (sobota) pogoda w województwie śląskim będzie kształtowana przez narastający wpływ zatoki niżu skandynawskiego. W dzień zachmurzenie duże. Występować będą przelotne opady deszczu, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, początkowo umiarkowana jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego, z upływem doby powinna poprawiać się. Tym niemniej lokalnie w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach może być ona mało korzystna, gdyż w pierwszej połowie doby mogą występować tam przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (>50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
W dniu 13.12.2015 (niedziela) będziemy przechodzić w obszar klina wyżu południowoeuropejskiego. Od północy będzie przemieszczała się przez Polskę strefa frontu atmosferycznego. W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z okresowymi przejaśnieniami. Występować będą opady deszczu, okresami intensywne. Rano możliwe mgły i silne zamglenia. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, okresami znacznie silniejszy niż w poprzedniej dobie.
Taka sytuacja meteorologiczna powinna skutkować dalszą poprawą jakości powietrza w województwie śląskim. Stężenia wszystkich monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach swych dopuszczalnych wartości.
 Dodał: AB
 
Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2020/07/11 2020/07/18
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi