Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2016-03-14

wyświetleń: 2319

Otwieramy śląskie morze

11 partnerów podpisało porozumienie o współpracy przy realizacji ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.Wśród nich Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.


Przedstawiciele trzech powiatów (bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego), pięciu gmin (Goczałkowic-Zdroju, Pszczyny, Strumienia, Chybia, Czechowic-Dziedzic), Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko podpisali dzisiaj w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie porozumienie o współpracy, na podstawie którego zadeklarowali się do wspólnej realizacji ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.

Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości ok. 42 km i szerokości 2,5 m. Na zdecydowanej większości trasa ma być asfaltowa. Dodatkowo powstaną wypożyczalnie rowerów, miejsca odpoczynku, place zabaw, czy tablice informujące o zlokalizowanych w pobliżu atrakcjach turystycznych.


Przygotowany jest już wstępny zarys trasy. Głównym założeniem było to, by przebiegała ona jak najbliżej zbiornika goczałkowickiego i była jak najbardziej bezpieczna dla użytkowników, dlatego poprowadzi głównie wałami, koroną i dawną tzw. drogą technologiczną.

Projekt utworzenia ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego to niespotykane do tej pory o takiej skali przedsięwzięcie. Będzie to pierwsza tak długa i tak atrakcyjna przyrodniczo i turystycznie trasa rowerowa wokół zbiornika wodnego, biegnąca przez tereny pięciu gmin, w trzech powiatach. Powstanie nie tylko z myślą o rowerzystach, ale też biegaczach, a być może i triathlonistach. Będzie to kolejny, ale zarazem i najbardziej spektakularny element udostępniania mieszkańcom i turystom Jeziora Goczałkowickiego po tym, jak 10 lat otwarta została korona zapory w Goczałkowicach i jak kilka lat temu dopuszczono możliwość żeglowania po jeziorze.

Trasa będzie niezwykle atrakcyjna pod względem przyrodniczym, ale nie tylko, w pobliżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych na terenie gmin okalających zbiornik. W pobliżu zbiornika przebiega kilka dużych tras rowerowych. Ścieżka mogłaby powstać w ciągu najbliższych 24-30 miesięcy.

Aby zrealizować projekt partnerskie samorządy chcą pozyskać 85% środków na utworzenie ścieżki w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Wstępny kosztorys zakłada, że inwestycja pochłonie ok. 10 mln zł. Partnerem projektu po stronie czeskiej będą samorządy Havirova i Karviny, które chcą utworzyć podobną ścieżkę wokół oddalonego o ok. 70 km Jeziora Terlicko.

Sygnatariuszami podpisanego porozumienia byli przedstawiciele powiatów: pszczyńskiego (Paweł Sadza, starosta pszczyński, Krystian Szostak, wicestarosta pszczyński), cieszyńskiego (Janusz Król - starosta cieszyński, Maria Cieślar, wicestarosta cieszyński,), bielskiego (Grzegorz Szetyński - wicestarosta bielski, Katarzyna Adamiec - członek zarządu powiatu bielskiego), gmin: Strumień (burmistrz Anna Grygierek), Czechowic-Dziedzic (burmistrz Marian Błachut), Goczałkowic-Zdroju (wójt Gabriela Placha), Pszczyna (zastępca burmistrza, Grzegorz Wanot), Chybia (wójt Janusz Żydek) oraz GPW S.A. (prezes Łukasz Czopik, wiceprezes Mirosław Szemla), Uniwersytetu Śląskiego (prorektor ds. finansów i rozwoju, prof. Stanisław Kucharski) oraz Nadleśnictwa Bielsko (nadleśniczy Hubert Kobarski). W spotkaniu uczestniczył także Maciej Kolon, przewodniczący Komisji Sejmiku Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego.

mat.pras/ Starostwo Powiatowe w PszczynieDodał: AB
 
Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2020/06/6 2020/06/7
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi