Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2020-09-10

wyświetleń: 358

W gminie Strumień dziękują za plony

„Bądź pozdrowiona ziemio rodząca, z dobroci Boga świat odradzająca, tonami zboża, chlebnymi kłosami, wstęgami rzeki, wonnymi lasami…”

 

Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym, w którym plany wydarzeń zweryfikował COVID – 19. Tradycją w naszej Gminie, była organizacja Dożynek Gminnych, które w tym roku miały odbyć się 6 września w Zbytkowie.  Tradycyjne formuły i zwyczaje towarzyszące dożynkom w naszej gminie ze względu na obowiązujący stan epidemiczny zostały odwołane, jednak nie zabrakło podsumowania tegorocznego trudu rolników podczas uroczystych Mszy Świętych Żniwnych, które odbyły się w minioną niedzielę.

 

W kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zbytkowie  odbyła się uroczysta Msza Święta żniwna w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony. Modlitwom dziękczynnym przewodniczył ks. proboszcz Jacek Kobiałka. To na Jego ręce starostowie - Państwo Kuś, przekazali chleb, który spoczął na ołtarzu.

O tradycyjną dekorację kościoła oraz oprawę liturgiczną zadbało m.in. KGW w Zbytkowie wraz z mieszkańcami. Uroczystość uświetniły akcentem artystycznym przedstawicielki Zespołu Regionalnego Strumień.

W Mszy Świętej Dożynkowej wzięli udział m.in. Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Sołtys Zbytkowa Bogusław Wawrzyczek oraz liczne poczty sztandarowe ze Zbytkowa i Strumienia.

 

Tego samego dnia dziękczynienie za zebrane plony wyrażali mieszkańcy Zabłocia podczas Mszy Świętej sprawowanej przez Ks. Proboszcza Władysława Piekarskiego. Starostami dożynek byli Państwo Klimaniec, a wystrój kościoła ubogaciła jak co roku dożynkowa korona wykonana przez Państwo Wojtek. W uroczystości wzięli udział m.in. Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń, sołtysi Jarosław Szast i Marek Czerwiński. Po Mszy Św. można było skosztować dożynkowego kołacza przygotowanego przez Panie z KGW w Zabłociu.

 

W minioną niedzielę symbolicznie uczcili święto plonów i złożyli w podzięce bochen chleba podczas Mszy Świętych Żniwnych również rolnicy i mieszkańcy Pruchnej na czele ze starostami Państwem Kukuczka i Bąkowa, gdzie zaszczytną funkcję gazdów pełnili Państwo Kiełkowscy. Tu również nie zabrakło uroczystej oprawy, gości w strojach regionalnych i pocztów sztandarowych. 

 

 W przyszłą niedzielę tj. 13.09 na Mszy Świętej Żniwnej o godz. 8.00 za zebrane plony i chleb powszedni dziękować będą mieszkańcy Drogomyśla. Dodał: AB
 
Powszechny Spis RolnyPowszechny Spis Rolny


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: wrzesień

2020/09/6 2020/09/15 2020/09/21 2020/09/22 2020/09/23 2020/09/24 2020/09/25 2020/09/26 2020/09/27 2020/09/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi