Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2015-11-05

wyświetleń: 2161

W Strumieniu o przedsiębiorczości na terenach wiejskich

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”

 

Unikalne produkty rękodzielnicze, smakołyki regionalne, miejsca o szczególnym charakterze – to wszystko nadaje niepowtarzalny klimat naszemu regionowi z którego można czerpać wiele korzyści. Jak wykorzystać unikalność i być przedsiębiorczym w śląskiej wsi? Na ten temat można się było dowiedzieć więcej podczas konferencji „Śląska wieś-rozwój przedsiębiorczości”, która odbyła się w Strumieniu.
Gmina Strumień wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach zorganizowała konferencję pn. „Śląska wieś-rozwój przedsiębiorczości” w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Partnerami przedsięwzięcia byli:  Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Śląska Organizacja Turystyczna w Katowicach oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. W ramach konferencji odbyły się prelekcje, dyskusje, warsztaty, wizyty studyjne a to wszystko aby promować, wymienić się doświadczeniami i podpatrzeć dobre praktyki przedsiębiorczości. – Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że tuż za przysłowiową miedzą, możemy podpatrzeć dobre rozwiązania, które mogą być inspiracją do stworzenia własnych tego typu miejsc. Organizacja tej konferencji na która otrzymaliśmy stuprocentowe dofinansowanie miała służyć właśnie rozwojowi inspiracji- przedsiębiorczości. Uczestnicy mogli się też uczyć podpatrując ciekawe rozwiązania z naszego regionu – mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.
Prócz części teoretycznej, wygłoszonych prelekcji i wykładów uczestnicy konferencji wzięli udział również w wizytach studyjnych.  Odwiedzili Uzdrowisko Goczałkowice Zdrój, gdzie wykorzystywana jest solanka i złoża borowiny, znajdującej się również na terenie gminy Strumień.
Następnie uczestnicy odwiedzili Koniaków, gdzie zwiedzili Centrum Pasterskie Piotra i Marii Kohutów, które jest swoistym symbolem zmian na terenach wiejskich. Z niewielkiej bacówki, powstało centrum pasterskie, a gospodarz wytwarzający tradycyjne oscypki na własne potrzeby, stał się ich czołowym producentem. Zmiany możliwe były dzięki wykorzystaniu programu Owca Plus i dotacji funduszy zewnętrznych. Uczestników konferencji ugościła również Chata na Szańcach Tadeusza Rudzkiego. To przykład rodzinnej współpracy, dzięki której pod strzechą góralskiej chaty znalazły swoje miejsce tradycyjne koronki koniakowskie, ceramika i trombity, które ubogacają gawędę góralską gospodarza.
Z kolei Kozia Zagroda z Brennej pokazała jak można połączyć lokal gastronomiczny z tradycyjnymi góralskimi potrawami z miejscem do organizacji zajęć i warsztatów i zagrodą pasterską, którą chętnie zwiedzają turyści.
Unikatowe wyroby rusznikarskie i armaty, które zrobiły karierę w niejednym filmie pokazał również Czesław Kanafek z Bładnic Dolnych. Zamiłowanie do stworzenia tego typu wybuchowych atrakcji to jego pasja, która dostarczyła już wielu wrażeń nie tylko na planie filmowym, ale również w trakcie imprez i rekonstrukcji historycznych.
Uroczyste podsumowanie konferencji odbyło się w Agroturystyce „Gajówka”, również w Bładnicach Dolnych. Gdzie również jest przygotowana ciekawa oferta. W czasie konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z potencjałem swojego regionu i dowiedzieć się jak wykorzystywać znane sobie tradycje i zwyczaje do promocji miejsc i własnych ekologicznych produktów.   Całość kosztów związana z organizacją konferencji pokryta została z dotacji, którą pozyskała Gmina Strumień.

Zdjęcia wykonał Mariusz Gruszka.

Działanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 Dodał: AB
 
Biuletyn informacji publicznejBiuletyn informacji publicznej
Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2019/06/1 2019/06/2 2019/06/8 2019/06/9 2019/06/12 2019/06/15 2019/06/21 2019/06/22 2019/06/23 2019/06/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi