Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Profil Zaufany - jak założyć konto

Od początku stycznia 2015 r. można w Urzędzie Miejskim w Strumieniu zakładać profile zaufane, inaczej podpisy elektroniczne. Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia mieszkańców w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS). Dzięki profilowi zaufanemu mieszkaniec może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca. 


W jaki sposób można założyć profil zaufany?

Należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie Profilu w Urzędzie Miejskim w Strumieniu. W urzędzie dokumentujemy przed urzędnikiem swoje dane osobowe, który porównuje je z wprowadzonymi do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego.
Po uwiarygodnieniu danych właściciel profilu zaufanego może posługiwać się nim w kontaktach z administracją w sposób podobny, jak podpisem elektronicznym.
 

Sposób działania
Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Właściciel loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wysyła wniosek do urzędu.
 

Kto może założyć profil zaufany i czy jest on dostępny bez dodatkowych opłat?

Profil zaufany jest bezpłatny, dostępny dla wszystkich osób, które założą konto na portalu ePUAP. Osoba ubiegająca się o potwierdzenie Profilu Zaufanego przychodzi osobiście (urzędnik musi potwierdzić jej tożsamość). Należy zabrać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.

Korzyści wynikające ze stosowania profilu zaufanego
Urzędy same zdecydują, które usługi będą świadczyły z wykorzystaniem profilu zaufanego. Na mocy ustawy o informatyzacji w postępowaniu administracyjnym profil zaufany jest metodą uwiarygodniania obywateli równoprawną z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Profil zaufany

•    nie wymaga dodatkowego urządzenia ani karty kryptograficznej, jak w przypadku bezpiecznego podpisu elektronicznego,
•    nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania do obsługi podpisu elektronicznego;
•    jest bezpłatny,
•    pozwala na załatwienie wielu spraw administracyjnych,
•    umożliwia składanie oświadczeń woli.
Udostępnienie usług możliwych do realizacji przy pomocy profilu zaufanego będzie korzystne także dla administracji. Wzrośnie liczba usług dostarczanych drogą elektroniczną, co spowoduje uproszczenie procedur administracyjnych i zmniejszenie pracochłonności ich wykonania.


Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
1.    Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2005 r., nr 64, poz. 565, ze zm.)
2.    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania Profilu Zaufanego elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (Dz. U. z 2011 r. nr 93, poz. 547)

Jak mogę uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Punkt Potwierdzający w Biurze Obsługi Klienta na parterze  Urzędu Miejskiego w Strumieniu ul. Rynek 4, 43- 246 Strumień pok. nr 1 tel. 33 8570-14233 8570-142

Więcej informacji o profilu zaufanym znajdziesz na www.epuap.gov.pl > Profil zaufany > O profilu zaufanym > Co to jest profil zaufany? >


źródło: www.cpi.gov.pl/profil_zaufany,164.html

 

 Dodał: GH
 
Biuletyn informacji publicznejBiuletyn informacji publicznej
Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

2020/02/3 2020/02/5 2020/02/8 2020/02/10 2020/02/12 2020/02/16 2020/02/19 2020/02/20 2020/02/22
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi