Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Bąków

Bąków to właściwie dwie wsie: Bąków i Rychułd. Dawniej samodzielną wsią był właśnie Rychułd. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1416 r. Była to osada chłopów, którzy wycinali i karczowali coraz większe obszary leśne pod uprawy rolnicze. Rozwój Bąkowa rozpoczął się dopiero w XIX w. wyprzedzając Rychułd.

Pierwsza wzmianka o Bąkowie pojawia się w aktach archiwalnych. W połowie XVI wieku Bąków został sprzedany Piotrowi Czelowi. Kolejny właściciel z rodziny  Czelo sprzedał zarówno Bąków jak i Rychułd Wacławowi Cikanowi. Następnym właścicielem był Michał Radecki, rodzina Bludowskich i Kalischów.

Na początku XIX wieku Bąków i Rychułd zostały odkupione od rodziny Kalischów przez Alberta Kazimierza. Po jego śmierci ziemie weszły w kompleks dóbr Habsburgów, tworząc tzw. Komorę Cieszyńską.

Rozwój Bąkowa związany był z pracą w folwarku i przy stawach rybnych. Miejscowość rozwinęła się w pełni w XIX wieku, w tym czasie posiadała samodzielność (wójt i urząd gminy).

Poprawę życia mieszkańcom Bąkowa przyniosło zniesienie pańszczyzny (połowa XIX w.), budowa linii kolejowej Czechowice – Zebrzydowice oraz parcelacja folwarku w 1922r. Część mieszkańców wybudowała budynki mieszkalne, pracując okresowo przy regulacji rzeki Wisły i Knajki, budowie kolejnej linii kolejowej czy budowie nowych dróg. W okresie międzywojennym funkcjonowała gmina Rychułd – Bąków.

W latach 1935/36 Bąków przecięto drogą asfaltową z Pruchnej do Cieszyna. Również wtedy powstała granitowa droga na odcinku Pawłowice-Skoczów.

Pierwszym po I wojnie światowej wójtem gminy Bąków-Rychułd został Paweł Krupa, właściciel gospody w Rychułdzie. Ostatnim wójtem – tuż przed wybuchem II wojny światowej – był Karol Mrowiec.

W 1899 r. postawiono w Bąkowie szkołę. Jej pierwszym kierownikiem był Paweł Marek urodzony w Dębowcu.  W czasie II wojny światowej Bąków był pod niemiecką okupacją. W lutym 1945 Bąków wyzwolono.

Sołtysi wsi Bąków:
- Paweł Farana od 1947
- Tadeusz Cieślar 1984-1994
- Małgorzata Płonka 1992-1996
- Otton Slowiak 1996-2001
- Dariusz Wacha 2001-2006
- Stanisław Balas 2006-2019
- Roman Kaczorowski 2019
- Barbara Maślanka 2019 - do dziś

 Z Bąkowa wywodzi się poeta Ludwik Sajdok. Urodził się w 1910 r. Na terenie Bąkowa znajdują się dwa stanowiska archeologiczne ze śladami osadnictwa z późnego średniowiecza.

 


Na podstawie:
I.Strządała, J.Górski, Zarys dziejów Bąkowa-Rychułda, Bąków-Hołdunów 2006
 Dodał: Admin
 Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi