Dofinansowamie kosztów kształcenia pracowników młodocianych
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika przysługuje jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania,
- młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał:
a.w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem - egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle,
b. w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem – egzamin zawodowy, - młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin sprawdzający.
Nie uzyskasz dofinansowania jeżeli pierwsza umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego zawarta zastała po ukończeniu przez pracownika 18 roku życia oraz jeżeli rodzaj zdanego egzaminu nie odpowiada statusowi pracodawcy (patrz pkt 2).
O DOFINANSOWANIU KOSZTÓW KSZTAŁCENIA MŁODOCIANEGO PRACOWNIKA DECYDUJE ZDANIE EGZAMINU PRZEZ MŁODOCIANEGO PRZED WŁAŚCIWĄ KOMISJĄ EGZAMINACYJNĄ, ZGODNIE Z WW. PRZEPISAMI.
Kwota dofinansowania:
- 8 081 zł za pełny okres nauki zawodu tj. 36 miesięcy (jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia ),
- 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia, w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
- 10 000 w przypadku zawodów wskazanych w prognozie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania dot. zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym rynku pracy),
Wskazane kwoty dofinansowania podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli ten wskaźnik w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje wypłata dofinansowania, wynosi co najmniej 105%.
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników zamieszkałych na terenie Gminy Strumień może otrzymać pracodawca, który złoży do Burmistrza Strumienia) wniosek o przyznanie dofinansowania kosztów kształcenia wraz z niezbędnymi załącznikami, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu, o którym mowa w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia wymaganych warunków.
Do wniosku należy dołączyć :
- Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
- Kopie dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje (zawodowe i pedagogiczne) wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych.
- Kopia dokumentu potwierdzającego zatrudnienie u pracodawcy osoby prowadzącej przygotowanie zawodowe.
- Kopia umowy o pracę zawartej z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
( jeżeli umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z przyczyn niezależnych od pracodawcy, a młodociany pracownik podjął naukę zawodu na podstawie umowy o pracę w celu w celu przygotowania zawodowego u innego pracodawcy – przysługującą kwotę dofinansowania dzieli się między wszystkich pracodawców, proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonej przez nich nauki.
5. Kopia świadectwa pracy młodocianego pracownika, w przypadku trwania stosunku pracy zaświadczenie o zatrudnieniu.
6. Kopia odpowiednio dyplomu, certyfikatu lub świadectwa, potwierdzającego zadanie egzaminu, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy Prawo Oświatowe albo zaświadczenie (oryginał) potwierdzające zdanie tego egzaminu.
7. Oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu trzech ostatnich lat albo o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
8. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
Stosuje się do pomocy de minimis udzielanej na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831)
9. Pełnomocnictwo, jeśli wnioskodawca reprezentowany jest przez inną osobę.
10. Inne dokumenty wynikające z indywidualnego przebiegu przygotowania zawodowego lub sytuacji pracodawcy (np. dokument potwierdzający zmianę nazwiska, decyzja o skróceniu czasu trwania nauki zawodu itp.)
Jeżeli pracodawca w momencie składania wniosku nie prowadzi już działalności gospodarczej, nie składa dokumentów wymienionych w poz. 7 i 8.
W sytuacji, gdy wnioskodawca nie złoży wymienionych dokumentów Burmistrz Strumienia nie będzie mógł udzielić takiemu pracodawcy dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
Ponadto przypomina się pracodawcom, że zgodnie z § 3a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania o zawarciu umowy z pracownikiem młodocianym, pracodawca zawiadamia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem – również izbę rzemieślniczą właściwą ze względu na siedzibę rzemieślnika.
Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych wykonaj poniższe czynności:
- upewnij się, że młodociany zamieszkuje na terenie Gminy Strumień (jeżeli nie, złóż wniosek do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, wg wzoru obowiązującego w danej gminie),
- przygotuj wymagane dokumenty
- wypełnij wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika – w przypadku większej liczby pracowników dla każdego oddzielny wniosek z całym kompletem dokumentów,
- złóż wniosek wraz z załącznikami w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu (a dokładniej od daty figurującej na dokumencie potwierdzającym zdanie egzaminu),
- sprawa zakończy się wydaniem decyzji administracyjnej,
- w przypadku pozytywnej decyzji otrzymasz dofinansowanie.
Podstawa prawna
- Art. 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r.
w sprawie praktycznej nauki zawodu. - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
- Rozporządzenie komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
Dodał: AB