Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2023-11-15

wyświetleń: 1564

Srebrna Cieszynianka dla Grażyny Gądek

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyło się uroczyste wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej.

 

Podczas wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej nagradzane zostają osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności, w której działają, a ich działanie może zostać uznane za godne naśladowania, polecenia i być wzorem dla innych.

 

Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje wszystkim działającym na terenie gmin Powiatu Cieszyńskiego stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom, radom sołeckim i osiedlowym oraz wójtowi (burmistrzowi) gminy (miasta). Następnie gminy dokonują wyboru laureata w formie uchwały.

 

Laureatką tegorocznej Srebrnej Cieszynianki z gminy Strumień na mocy uchwały Rady Miejskiej została Pani Grażyna Gądek za wybitny wkład w badanie dziejów naszej Małej Ojczyzny, za wielowymiarową działalność edukacyjno-wychowawczą oraz publicystyczną, pozwalającą ocalić od zapomnienia losy ludzi i historię naszego Regionu. 

 

Pani Grażyna Gądek  to postać pełna pasji i oddania swojej Małej Ojczyźnie. Swoje życie związała ze Zbytkowem i Strumieniem. To tu po ukończeniu studiów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego podjęła pracę jako nauczycielka języka polskiego, najpierw w Szkole Podstawowej a potem w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich, stawiając nie tylko na bardzo wysoki poziom edukacji, ale przede wszystkim na indywidualne podejście do każdego ze swoich podopiecznych. Razem z mężem, również nauczycielem, wychowali dwóch synów. Przez kilkanaście lat (2001-2015) pełniła funkcję egzaminatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Za swoją pracę na rzecz edukacji została nagrodzona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (w 1998 i 2005 roku). Dla swoich uczniów stanowiła przykład wartości, które są bezcenne i ponadczasowe. Zawsze pogodna, uśmiechnięta, cierpliwa.

Gdy przeszła na w pełni zasłużoną emeryturę, oddała się działaniom na rzecz zachowania historii miejscowości, z którą tak bardzo jest związana, pracując społecznie na rzecz Zbytkowa i udzielając się aktywnie w jego organizacjach. Była współtwórczynią wielu inicjatyw, takich jak Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Strumieńska Żaba”, gimnazjalne Muzeum Żaby, kalendarz gimnazjalny, założyła szkolne koło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i wiele innych. Angażowała się i nadal angażuje w różne przedsięwzięcia w środowisku lokalnym, za co w 2005 r. otrzymała Wyróżnienie Zasłużony dla Gminy Strumień, a w 2021 r. Zasłużony dla sołectwa Zbytków. Dwukrotnie była członkinią Rady Sołeckiej wsi Zbytków w kadencjach: 1985-1988, 2003-2006. Jest przewodniczącą komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa od początku jego istnienia. Od ponad 20 lat współredaguje gazetkę parafialną, a jej comiesięczne artykuły promują treści nie tylko religijne, ale i te związane z tradycją i kulturą regionu. Jest autorką książki „Ocalić od zapomnienia. Próba odtworzenia dziejów dworu i mieszkańców najstarszych domów w Zbytkowie”, której wydanie poprzedziło dwuletnie zbieranie materiałów i ich opracowywanie. Od wielu lat jest członkinią strumieńskiego koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i uczestniczy w zadaniach realizowanych przez Macierz, za co w 2022 r. otrzymała Złotą Odznakę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Bezinteresownie opracowała niestandardowe, zawierające szczegółowy opis relacji rodzinnych, drzewa genealogiczne kilku rodzin i obdarowała nimi kilkadziesiąt osób z różnych zakątków kraju. Pani Grażyna to niesamowicie inspirująca postać. Jej motto: „Abyśmy patrząc w przyszłość, nie zapominali o przeszłości” doskonale oddaje jej poświęcenie dziedzictwu kulturowemu i edukacji, które stanowią ważne elementy budowy tożsamości lokalnej społeczności. Dzięki takim osobom, lokalne tradycje i historia są pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom.

 

 Laureatami Srebrnej Cieszynianki w tegorocznej edycji zostali także:

 • Andrzej Tomczyk (Powiat Cieszyński)
 • Czesław Greń (Brenna),
 • Helena i Krzysztof Bełtowscy (Chybie),
 • Danuta Kożusznik (Cieszyn),
 • Katarzyna Rymar (Dębowiec),
 • Gertruda Proksa (Goleszów),
 • Maria Żyła (Hażlach),
 • Iwona Konarzewska (Istebna),
 • Przemysław Kolondra (Skoczów),
 • Tadeusz Krysta (Ustroń),
 • Bronisław Cieślar (Wisła),
 • Urszula Wierzgoń (Zebrzydowice),
 • Gabriela Śliwka (Jaworze).

Nagroda Złotej Cieszynianki powędrowała do dwóch osób: Dr Jadwigi Sikory i Michała Bożka

 

Laureatom składamy wyrazy uznania i gratulacje!

 

Pełny fotoreportaż w wykonaniu Mariusza Gruszki dostępny jest na facebooku gminy StrumieńDodał: AB
 Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi