Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Pruchna

Nazwa miejscowości wzięła się prawdopodobnie od próchniejącego drzewa. Pierwsze wzmianki o Pruchnej pojawiły się na początku XIV wieku (1305 r.)  w wykazie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego. Pierwszym właścicielem wsi był książe, a potem rodzina rycerska. Przez lata istniały  dwie Pruchny: Wielka i Mała. Odpowiadał im dzisiejszy podział na Pruchną Dolną i Górną.

W czasach zaborów (1844-1863) w trakcie budowy linii kolejowej Warszawa-Wiedeń Austriacy wybudowali w Pruchnej reprezentacyjny dworzec kolejowy, w którym były nie tylko poczekalnie i kasy biletowe, ale również biura i restauracje. Z tych czasów pochodzą mosty kolejowe.

42 mieszkańcom Pruchnej, którzy zginęli podczas I wojny światowej postawiono pomnik, jednak zniszczono go podczas II wojny światowej. W tym też czasie mieszkańców wsi nie omijały aresztowania, prześladowania i wywózki na roboty do Niemiec.

W 1945 roku odbudowano zniszczone podczas wojny obiekty: kościół ewangelicki i rzymsko-katolicki, urząd pocztowy, Państwowe Gospodarstwo Rolne, Spółdzielnię Mleczarską, szkołę i kolej.

Sołtysi Pruchnej od 1888 r.
- Jan Goszyk
- Jan Hudziec
- Karol Gumola
- Paweł Polok
- Radowid Sosna
- Józef Grzybek
- Franciszek Zorychta
- Karol Gembala
- Franciszek Czakon
- Franciszek Szymiczek
- Janina Rzepka
- Małgorzata Gołyszny
- Oton Czakon

Z Pruchnej pochodzi  Emilia Michalska – poetka, urodziła się 7 lipca 1906 r. Zadebiutowała opowiadaniem „Za grzechy ojców” w 1930 r.  Malowała na szkle, wycinała, robiła koronki. Zmarła w 1997 r. W Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej znajduje się Izba Regionalna poświęcona jej pamięci. Jej imię nadano również miejscowej szkole.

Zabytki Pruchnej
Zameczek Komory Cieszyńskiej - wybudowany w 1870 roku należał do habsburskiej Korony Cieszyńskiej. Był siedzibą zarządcy dóbr książęcych. W okresie międzywojennym organizowano w nim przyjęcia z okazji odbywających się łowów. Uczestniczyli w nich m.in. Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły czy też Kazimierz Sosnokowski. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się dyrekcja Państwowej Stadniny Koni w Ochabach. Aktualnie zameczek należy do prywatnego właściciela.

Słup graniczny – przez Pruchną przebiegała granica między Austrią a Prusami.
Kościół ewangelicko-augsburski Zmartwychwstania Pańskiego - wybudowany w 1893 roku, ale dopiero w 1993 roku podniesiono go do rangi kościoła, w którym mogą odbywać się regularnie wszystkie nabożeństwa. Przy kościele działa chór Pozwólmy dzieciom.

Kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Anny
W XV wieku wybudowano drewniany kościół. Po pożarze w latach 1871-1873 postawiono kościół murowany. Działania wojenne zniszczyły go w niemal 90%. Dziś odbudowany funkcjonuje jako kościół parafialny. Przy kościele działa chór Ave.

Krzyż pokutny
Znajduje się przy Katowickiej 58. Wykuty z litej bryły piaskowca pochodzi z 1645 roku. Był wystawiany przez skazanego za popełnienie zbrodni. Krzyż w Pruchnej nosił napis "Roku 1645 dnia 25 lutego został w tym miejscu przez lekkomyślnych towarzyszy syn pana Jana Czerwenki, obywatela starego Cieszyna zamordowany. Boże bądź miłościw duszy jego. Amen.".

Kapliczka św. Józefa
Nieznana jest dokładna data jej budowy. Jej fundatorem i budowniczym był Franciszek Matuszyński.

Dworek Emilii Michalskiej
Znajduje się przy ul. Wesołej.

Pomniki przyrody na terenie Pruchnej
•Aleja: 12 lip i 3 dęby ,położone wzdłuż ulicy Głównej, wiek 150- 300 lat
•Dąb szypułkowy, wiek 350 lat, ul. Główna 82

Na podstawie: A.Budzik, M. Penkała, A.Świtała, M. Mendrok, „700 lat Pruchnej 1305-2005” , Pruchna 2005, Wydawca: Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu przy udziale Burmistrza Strumienia.
 Dodał: Admin
 Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi