Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Informacja o miastach partnerskich

EN
CS

Strumień

Gmina Strumień (województwo śląskie) jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. W jej granicach administracyjnych leży siedem miejscowości: Bąków, Pruchna, Drogomyśl, Strumień, Zabłocie, Zabłocie Solanka i Zbytków. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych gmina jest nazywana „Żabim Krajem”. Mieszka tu prawie 12,5 tys. mieszkańców, w samym Strumieniu ponad 3,5 tys. To jedno z najmniejszych miast województwa śląskiego z najstarszym ratuszem na Śląsku.

Położenie

Przez gminę przebiegają dwie ważne drogi: międzynarodowa do przejścia granicznego w Cieszynie oraz krajowa Katowice-Ustroń-Wisła, popularnie zwana Wiślanką (DK 81). Gmina otoczona jest dużymi miastami. Należą do nich Żory, Cieszyn, Bielsko-Biała, Jastrzębie Zdrój i Pszczyna.

Kultura i rekreacja

W kulturalne inicjatywy chętnie włączają się mieszkańcy. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu mają miejsce liczne spektakle, festiwale czy wydarzenia. Wiosną organizowane są Misteria Wielkanocne podczas których mieszkańcy wcielają się w role postaci z Jerozolimy.

W Parku Miejskim w Strumieniu, zlokalizowanym zaledwie 4 km od DK 81 tradycyjnie zwanej „wiślanką”, zmęczeni drogą turyści znajdą ukojenie w iście nadmorskim klimacie. W parku znajduje się bowiem fontanna solankowa, w której płynie oryginalna Solanka z Zabłocia z najwyższa zawartością jodu na świecie. Plac zabaw z piaskownicą i plenerowe szachy pomogą odpocząć najmłodszym.

Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji -W obiekcie znajduje się basen odkryty z dwutorową zjeżdżalnią, korty tenisowe, korty do squasha i plac zabaw dla dzieci. Jest to również siedziba Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury,który współpracuje z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy. Jedną z większych, sztandarowych imprez organizowanych przez MGOK jest Staromiejska Wiosna w pierwszy weekend czerwca. Marzec już tradycyjnie jest miesiącem kobiet. Przyjeżdżają tu ze swoimi koncertami ogólnopolskie gwiazdy (Czesław Śpiewa, Raz Dwa Trzy, De Mono, Stanisław Soyka). Ponadto dzieci i młodzież wolny czas mogą spędzać w świetlicach środowiskowych zlokalizowanych w Bakowie, Drogomyślu, Pruchnej, Zabłociu i Zbytkowie.  Świetlice realizują wiele projektów i ciekawych inicjatyw.

Miejska Biblioteka Publiczna służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych. Jest pośrednikiem w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej tworzą:

  • Wypożyczalnia dla dorosłych,
  • Oddział dla dzieci,
  • Czytelnia internetowo-czasopiśmienna,
  • Czytelnia ogólna,
  • Filia w Drogomyślu,
  • Filia w Pruchnej,
  • Filia w Zbytkowie.

Na terenie gminy jest 5 klubów sportowych posiadających niezbędną infrastrukturę.

Zabytki

W Strumieniu znajduje się m.in. najstarszy w województwie śląskim ratusz z 1628 r., w nim galeria Pod Ratuszem. Kilkaset metrów  dalej stoi barokowe sanktuarium św. Barbary z 1790 r. naprzeciw którego jest najstarsza w regionie cukiernia U Szostka. Rynek otoczony jest urokliwymi kamieniczkami  z XVIII i XIX wieku. Na środku stoi pomnik Jezusa Chrystusa z 1886 r.

Gmina jest bogata w zabytki, które znajdują się nie tylko w mieście ale również w sołectwach. Drogomyśl może pochwalić się dworem baronów Kaliszów zbudowanym w barokowo-klasycystycznym stylu, w którym aktualnie znajdują się Warsztaty Terapii Zajęciowej.  W Pruchnej przy głównej drodze do Cieszyna stoi krzyż pokutny z 1645 r., który w owym czasie zabójca postawił w miejscu zbrodni.

Szkolnictwo i edukacja

W każdej miejscowości gminy Strumień znajduje się przedszkole. Jest tu pięć szkół podstawowych (Bąków, Drogomyśl, Pruchna, Strumień, Zabłocie). Dzieci mogą bawić się na placach zabaw, które powstają w ramach akcji „Plac zabaw w każdej wsi”.

Ponadto na terenie gminy jest 6 jednostek straży pożarnej, pogotowie ratunkowe, posterunek policji.

Vratimov

Vratimov leży na skraju Kotliny Ostrawskiej, jego powierzchnia znajduje się na płaskiej wysoczyźnie z najniżej położonym punktem na wysokości 236 m n.p.m. koło rzeki Ostrawicy, i najwyższym punktem we wschodniej części na poziomie 312 m n.p.m. Obecnie miasto wraz dzielnicą Horní Datyně ma 7 130 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 1 414 hektarów, administracyjnie należy do powiatu Ostrava-miasto. W jego pobliżu znajdują się łatwo dostępne centra przemysłowe Ostravy, Havířova, Karviny a Frýdka-Místka.

Miasto zostało założone w drugiej połowie XIII wieku - w okresie kolonizacji cieszyńskiej. Jego założycielem był Jan Barut ze starego szlacheckiego rodu z Lužicy. Vratimov (dawniej Ratimov) początkowo był miejscowością rolniczą, rozległe pola należały do kilku dużych gospodarstw, które z biegiem czasu i przybywaniem liczby mieszkańców zostały rozprzedane na mniejsze części. Rozkwit przemysłu zaczął się dopiero w roku 1880, kiedy rozpoczęto budowę fabryki celulozy (uruchomionej w roku 1882), co wiązało się także ze zmianami rozwiązań komunikacyjnych - rozbudową dworca kolejowego i wybudowanie nowych dróg. Papiernia i fabryka celulozy we Vratimovie wraz z walcowniami metalu w Lískovcu i Novou huťou w Kunčicach, obecnie spółka ArcelorMittal Ostrava, stworzyły z tego rejonu duże centrum przemysłowe.

Historia i tradycja miasta są przedstawione w jego godle, na którym widnieje radło, przedstawiające najdawniejszą tradycję - produkcję rolniczą, następnie koło zębate i rulony papieru, symbolizujące produkcję hutniczą oraz produkcję celulozy i papieru.

Fabryka celulozy i papiernia zostały zamknięte w roku 1991. Wtedy zaczęły się rozwijać mniejsze firmy prywatne, większość mieszkańców dojeżdża do pracy do pobliskich większych miast.

Do zalet życia we Vratimovie należy bardzo dobre zaplecze socjalne. Miasto ma dobre połączenia autobusowe i kolejowe. Mieszkańcy mają do dyspozycji kilka przychodni lekarskich ogólnych, dentystycznych i specjalistycznych, edukacją w mieście poza szkołami podstawowymi i przedszkolami zajmuje się także Dom dzieci i młodzieży Vratimov, Podstawowa Szkoła Artystyczna oraz Biblioteka Publiczna. O codziennym życiu miasta, ale także o ciekawostkach i imprezach informuje mieszkańców lokalna gazeta „Vratimovské noviny”.

W czasie wolnym mieszkańcy udzielają się w licznych lokalnych organizacjach oraz stowarzyszeniach celowych, które przygotowują różne imprezy kulturalne i integracyjne np. drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej, TJ (Tělovýchovná jednota - Stowarzyszenie kultury Fizycznej) Horní Datyně, kluby tenisowe, siatkówki, piłki nożnej, tenisa stołowego, klub narciarski i wspinaczkowy, TJ Sokol Vratimov, związki wędkarskie, działkowców, pszczelarzy, motocyklistów, turystów, emerytów i wiele innych.

Niedawno we Vratimovie otwarto Muzeum Broni, opancerzone wojskowe pojazdy kołowe i gąsienicowe ARMY-LAND.

Organizacje te wraz z władzami miasta dbają o podnoszenie poziomu życia kulturalnego i społecznego we Vratimovie oraz Horních Datyniach. Skupia się ono przede wszystkim w centrach kultury, znajdujących się w obu dzielnicach. Ich częścią są również sale spotkań, kino i galerie, gdzie odbywają się ciekawe koncerty, wystawy oraz przedstawienia teatralne, bale, zabawy i karnawały. Imprezami, które cieszą się największą popularnością są obchody Dnia Dziecka oraz Haloween, Bludičky (Świetliki), kácení máje (zwalanie maja), Mikulášská nadílka (Mikołajki), Šibřinky (bale maskowe) oraz Vánoční nadílka (Gwiazdka).

Wspieraniu aktywności sportowej mieszkańców służy przede wszystkim nowo wyremontowane kąpielisko z basenem ze stali nierdzewnej, podgrzewaną wodą oraz atrakcjami wodnymi, otwarty stadion, wielofunkcyjne boisko do piłki nożnej z sztuczną nawierzchnią, plac do jazdy na deskorolkach i plac Workout, korty tenisowe, kluby tenisa stołowego, sala Sokoła z boiskiem do siatkówki i sala gimnastyczna w Horní Datyně.

Okolice miasta świetnie nadają się do wycieczek rowerowych - średnio pofałdowane, zalesione z dobrymi drogami oraz ścieżkami leśnymi, a także licznymi gospodami i restauracjami. Nad rzeką Ostrawicą została zbudowana ścieżka rowerowa z Kunčic do Frýdka-Místka, która we Vratimovie przebiega przez piękne tereny rekreacyjne w pobliżu dwóch kaskad rzeki.Dodał:
Biuletyn informacji publicznejBiuletyn informacji publicznej
Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2019
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2019/05/4 2019/05/8 2019/05/11 2019/05/12 2019/05/15 2019/05/20 2019/05/24 2019/05/25 2019/05/30
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi