Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2019-11-09

wyświetleń: 558

Barokowa trumna baronowej

Niezwykła ekspozycja ma miejsce w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Do końca listopada można obejrzeć tam wystawę, która jest poświęcona jedynemu zachowanemu sarkofagowi na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego - barokową trumnę baronowej Petröczy.

Unikatowy zabytek funeralny powstał ok. roku 1780 i mieścił trumnę z ciałem zmarłej w roku 1771 baronowej Elżbiety Calisch, ostatniej z rodu Petröczy. Ta węgierska szlachcianka osiadła w Księstwie Cieszyńskim w roku 1737, kiedy wraz z mężem Chrystianem Calischem kupiła Drogomyśl.

Rodzina Calisch tak na Górnych Węgrzech jak i w Księstwie Cieszyńskim znana była z mocnego zaangażowania w życie religijne. W Drogomyślu syn baronowej, Fryderyk Calisch postawił w roku 1788 na mocy Patentu Tolerancyjnego luterański dom modlitwy, jedyny po Cieszyńskim zaopatrzony w wieżę z dzwonami. Miedziany sarkofag obok kościoła w Drogomyślu oraz kilku rezydencji, w tym pałacu wybudowanego w roku 1753 jest jedynym zachowanym materialnym śladem obecności rodziny Calisch na Śląsku Cieszyńskim.

Trumna jest rzeczywiście jedynym takim znanym zabytkiem z terenów dawnego Księstwa Cieszyńskiego, zachowanym tak dobrze i dostępnym na co dzień w zakrystii kościoła luterańskiego w Drogomyślu. Jednakże muszę zaznaczyć tutaj, że jakiś czas temu w podziemiach kościoła Jezusowego w Cieszynie odnaleziono także wspaniały cynowy sarkofag, ale on jeszcze czeka na swoje odkrycie. Cały czas jest w tych podziemiach, więc póki co trumna drogomyska dzierży palmę pierwszeństwa – tłumaczył autor wystawy Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, po czym dodał -Na plakatach i materiałach promocyjnych umyślnie użyłem określenia trumna, gdyż pod taką nazwą ten zabytek funkcjonuje do dzisiaj w Drogomyślu. Natomiast zobaczycie sarkofag.

W wernisażu wystawy wziąła udział delegacja z gminy Strumień m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu Czesław Greń.

„Barokową trumnę baronowej Petröczy” można oglądać w Cieszynie do 30 listopada. To już jedna z ostatnich wystaw czasowych w tym roku w cieszyńskim muzeum.

 Dodał: AB
 
Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2020/06/6 2020/06/7
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi