Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2015-11-12

wyświetleń: 1919

Srebrna Cieszynianka w rękach Wandy Niemiec

Tegoroczna Uroczysta Sesja Samorządów Ziemi Cieszyńskiej za nami. Tradycyjnie 11 listopada samorządy Ziemi Cieszyńskiej spotkały się w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza, aby podczas ceremonii wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej uhonorować najwybitniejsze postacie naszego regionu. Każda gmina uchwałą Rady Gminy wytypuje swojego laureata. Tegorocznym nagrodzoną ze Strumienia była Pani Wanda Niemiec. Srebrną Cieszyniankę otrzymała za znaczący wkład w kultywowanie i rozwijanie idei harcerstwa, za propagowanie teatru, kultywowanie gwary cieszyńskiej jej zwyczajów i tradycji. Uroczyście wręczyli ją Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia i Czesław Greń, Przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu.

Wanda Niemiec  urodzona 13 października 1948 r. w Strumieniu. Z zawodu nauczyciel, obecnie na emeryturze. Przez wiele lat instruktor harcerski i społeczny - Zastępca Komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Strumieniu. W 2002 roku założyła Bibliotekę Parafialną w Zabłociu, którą do dzisiaj prowadzi bogacąc jej księgozbiór. Biblioteka uczestniczy również w różnorakich akcjach i wydarzeniach o zasięgu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim. Pani Wanda Niemiec na co dzień dba o zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży w sołectwie Zabłocie i gminie Strumień. Należy również podkreślić  jej aktywne członkostwo w amatorskiej grupie teatralnej „Szpasowici” w Zabłociu. Pani Wanda bierze również udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w którą co roku włącza się Biblioteka Miejska w Strumieniu.

Ponadto pani Wanda Niemiec jest aktywną propagatorką gwary, kultury i stroju Śląska Cieszyńskiego. Jest współorganizatorką dożynek sołeckich w Zabłociu. Działa w Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu pełniąc funkcję Zastępcy Prezesa. Aktywnie uczestniczy również w inscenizacjach i widowiskach historycznych organizowanych przez koło. Prezentuje strój cieszyński, opowiada legendy związane z regionem oraz prowadzi zajęcia z zakresu edukacji regionalnej dla uczniów szkół i przedszkoli oraz instytucji na terenie powiatu. Jest również jurorką w konkursach gwarowych i recytatorskich.

Za swoją wieloletnią działalność społeczną została nagrodzona dyplomami i odznaczeniami m.in.: „Zasłużony dla sołectwa Zabłocie” i „Zasłużony dla Gminy Strumień” przyznanymi przez Radę Miejską w Strumieniu, Złotym Krzyżem Zasługi i „Jubileuszowym Laurem” nadanym przez Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.

Uroczysta Sesja Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej ma również bogatą artystyczną oprawę. W tym roku zadbały o nią Cieszyn i Zebrzydowice. Na scenie prócz uroczystego wręczenia nagród można było zobaczyć również występ Chóru Mieszanego Echo z Zebrzydowic i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, który w tym roku obchodzi 65. rocznicę istnienia.
 

Zdjęcia Mariusz GruszkaDodał: DK
 
Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2020/07/11 2020/07/18
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi