Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Współpraca, która nie zna granic

Projekt złożony w dniu 31.07.2012r., realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Wnioskodawcą jest Gmina Krasňany, Partnerem Projektu jest Gmina Strumień.

Całkowita wartość projektu:  44 175,00 euro.

Dofinansowanie z EFRR: 37 548,75 euro.

Dofinansowanie z budżetu państwa: 4 417,50 euro.

Okres realizacji: luty-październik 2013.


W ramach projektu Gmina Krasňany zakupi namiot o wym. 12x20m i podium w celu organizacji wydarzeń kulturalnych. Odbędzie się 6 wspólnych spotkań gmin partnerskich ( wycieczki, turnieje, konkursy, wystawy) m.in.:

 - „Po śladach Juraja Janosika”
- „Turniej piłki nożnej”
- „Wspólny konkurs pożarniczy”
 - „Wystawa pojazdów zabytkowych”
- „Festiwal folklorystyczny”
- „Śladami Klimczoka”.

Zostanie również wydana polsko-słowacka publikacja o gminach partnerskich.

Link do informacji o wizycie Gminy Krasnany w Strumieniu http://www.strumien.pl/news/gmina-krasnany-zwiedzila-strumie

 

Region: Górne dorzecze Wagu
Mikroregion: Terchovská Dolina
Euroregion: Beskidy
Województwo: žilinskie
Powiat: Žilina
Liczba mieszkańców: 1275
Powierzchnia: 1517 ha
Wysokość nad powierzchnią morza: 380 m
Pierwsza pisemna wzmianka: 1354 r.

Miejscowość Krasňany jest położona we wschodniej części Kotliny Žilinskiej na tarasach rzeki Varínka i w dolinie potoku Kúr. Gmina posiada publiczną sieć wodociągową, kanalizację i cała jej powierzchnia jest zgazyfikowana. Znajduje się tu szkoła podstawowa, przedszkole, teren sportowy z boiskiem do piłki nożnej oraz boiskiem o wielorakim przeznaczeniu, dom pogrzebowy, dom kultury, remiza strażacka. W gminie działają: Zespół folklorystyczny DÚHA (Tęcza), Grupa śpiewacza Krasňanka, Krasňanskí heligonkári (Kasňanscy heligonkarze), drużyna skautów, Ochotnicza Straż Pożarna, Telovýchovná jednota (Wspólnota Kultury Fizycznej) Fatran, Klub slovenských turistov (Klub słowackich turystów) Fatran Krasňany. Pierwsza pisemna wzmianka o Krasňanach, wymienianych, jako o miejscowość Karazna, pochodzi z roku 1354. Miejscowość została złożona na prawie niemieckim, należała do państwa Varín - Starý hrad a od drugiej połowy XVI wieku stała się jego stolicą. Panowie władający tutejszymi ziemiami zbudowali drewniany zamek ze zwodzonym mostem. Zamek był otoczony wodą. Dominantą Krasňan bez wątpienia jest późnorenesansowy dwór z XVII wieku. Przez całe wieki był zamieszkiwany przez gałąź hrabiowskiego rodu Pongráczów. Po remoncie generalnym dworu w ostatnich latach w jego wnętrzach została udostępniona ekspozycja pod tytułem „Przyroda i lud północno-zachodniej Słowacji“. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Z historycznego punktu widzenia miejscowość ta jest klejnotem północno-zachodniej części Kriváňskiej Małej Fatry, która obfituje w źródła wody i wywierzyska, bystro płynące potoczki i potoki z kaskadami. Przepływa przez nią Kúrsky potok, który wytryskuje w Kúrskiej Doline i po przepłynięciu 7,3 m wpada do rzeki Varínka.
W dolinie Kúr w XVII - XVIII w. wydobywano żelaza. Dzisiaj dolina ta ma znaczenie turystyczne, od południa ograniczona jest przez strome zbocza Jedľoviny i Kopy,
a od północy przez równie strome stoki Prostej. Dolinę zamykają potężne, rozdzielone formami skalnymi żleby Stratenca i jedyne w całej Dolinie formy skalne wyrastające ponad linię drzew. Miejscowość Krasňany jest dogodnym punktem wyjścia dla licznych wycieczek, ponieważ jest tu wiele znakowanych szlaków turystycznych. Przez Dolinę Kúr można dostać się na Strážską Halę i główny grzbiet Suchý, Stratenec i Malý Kriváň.
 Dodał: PK
 

Międzynarodowa integracja seniorów

Czterdziestoosobowa grupa seniorów ze słowackiej gminy Krasnany odwiedziła Gminę Strumień.

Międzynarodowe zawody pożarnicze

W ubiegłą sobotę na Słowacji odbyły się międzynarodowe zawody pożarnicze. Gminę Strumień reprezentowała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Bąkowa.

Grupa integracyjna „Odważni” na Słowacji

W minioną sobotę Grupa Integracyjna „Odważni” z Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego ze Strumienia dała koncert podczas Zlotu Samochodów Zabytkowych w Krasnanach na Słowacji.

Piłkarze na Słowacji

W dniu 29.06.2013 drużyna z Gminy Strumień zmierzyła się z reprezentacją Gminy Krasňany w ramach Memoriału Adama Krajcika w Krasnanach na Słowacji, gdzie zdobyła pierwsze miejsce.


Powszechny Spis RolnyNarodowy spis powszechny


Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2021/10/2 2021/10/4 2021/10/6 2021/10/16 2021/10/17 2021/10/21 2021/10/22
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi