Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

Budatín-Strumień: współpraca na pograniczu – etap 2

 

Tytuł projektu:  „Budatín-Strumień: współpraca na pograniczu – etap 2”

Partner wiodący: Województwo  Żylińskie, http://www.regionzilina.sk/pl/

Partner Projektu: Gmina Strumień, www.strumien.pl

Opis projektu: Projekt nawiązuje do współpracy Partnerów z poprzedniego okresu programowania, kiedy w ramach wspólnego projektu w Strumieniu piwnice ratuszowe zaadoptowane zostały na galerię sztuki „Pod Ratuszem”, a po stronie słowackiej  zagospodarowano  park zamkowy i przestrzeń wokół  Zamku w Budatínie. Grupami docelowymi są mieszkańcy i osoby odwiedzające region pogranicza polsko- słowackiego. W ramach realizacji projektu zmodernizowane zostaną zabytki kultury: Ratusz w Strumieniu –   najstarszy Ratusz na Śląsku i budynek gospodarczy przy zamku w Budatínie. Budynek przy zamku Budatínie obecnie jest zamknięty ze względu na zły stan techniczny, przeprowadzona w ramach projektu modernizacja pozwoli go udostępnić. W wyremontowanych pomieszczeniach powstanie ekspozycja rzemiosła druciarskiego  w jego tradycyjnej i artystycznej formie. Natomiast w Strumieniu zostanie odnowiona elewacja zabytkowego Ratusza, a w odnowionych pomieszczeniach powstanie sala multimedialna W ramach projektu powstanie także aplikacja mobilna w 3 wersjach językowych (słowacki, polski i angielski), zawierająca informacje na temat zabytków kultury        i wydarzeń w regionie pogranicza. Zostanie również wydana broszura, która będzie zawierała informacje na temat zabytków kultury partnerów.  W powstałej sali multimedialnej odbędzie się seminarium poświęcone prezentacji atrakcji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych terenu pogranicza. Zostanie przedstawiona stworzona w ramach  projektu mobilna aplikacja oraz broszura. Wszystko to wzbogaci informacje i wzmocni wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu pogranicza przez osoby odwiedzające  i mieszkańców. Działania projektu jak np.: Polsko-Słowackie Dni Rzemiosła w Budatínie  i Międzynarodowy Dzień Tradycji w Strumieniu pomogą wzajemnie poznać tradycyjne ludowe zwyczaje i rzemiosła, a także folklor. Realizacja projektu będzie korzyścią dla społeczności lokalnych, pozwoli wzmocnić tożsamość kulturową i społeczną oraz stworzy rozbudowaną ofertę pozwalającą na eresujące spędzanie wolnego czasu.

 

Cel główny projektu:  Wzmocnienie wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez osoby odwiedzające i mieszkańców regionu pogranicza.

 

Cele szczegółowe:

  • Prezentacja tradycyjnych rzemiosł ludowych oraz zwyczajów polsko-słowackiego pogranicza,
  • Promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu

pogranicza w innowacyjnej formie,

  • Zachowanie i rewitalizacja zabytków wspólnego dziedzictwa kulturowe regionu pogranicza.

 

Okres realizacji: 1.03.2017r. – 30.10.2018r.

Wartość projektu: 1 354 863,31 euro.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 85%, tj. 1 151 633,79.

Wartość projektu Gminy Strumień: 375 052,91 euro.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Gminy Strumień: 206 448,27euro.

 

Więcej o projekcie:

STRONA PROJEKTOWA PARTNERA

http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,38393,strumien-zmiany-w-ratuszu.html
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,38235,nowe-oblicze-ratusza.html
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,39580,rozkopali-sesyjna.html
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,40421,ratusz-bez-czasu.html
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,40583,kapsula-czasu-w-ratuszu.html
https://www.facebook.com/pg/gminastrumien/photos/?tab=album&album_id=1897949246904988
http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/strumienski-ratusz-wypieknieje
http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/w-strumieniu-odnaleziono-kapsule-czasu
http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,23233879,w-ratuszowej-wiezy-znalezli-kapsule-czasu-kiedy-ja-tutaj-umieszczono.html

 

Ratusz i sala sesyjna w Strumieniu

Przed remontem

Ratusz z przodu

 

Sala sesjna

Po remoncie

 

Povaskie Muzeum w Budatinie

Przed remontem

Povaskie Muzeum w Budatinie

Povaskie Muzeum w Budatinie

Po remoncie

 

Názov projektu: „Budatín-Strumień: spolupráca v pohraničí – II. etapa”

Vedúci partner: Žilinský samosprávny kraj, http://www.regionzilina.sk/pl/

Partner projektu: Gmina Strumień, www.strumien.pl

Opis projektu: Projekt nadväzuje na spoluprácu partnera a vedúceho partnera z predchádzajúceho programovacieho obdobia, počas ktorej boli v rámci spoločného projektu na galériu umenia „Pod radnicou“ adaptované pivničné priestory radnice v meste Strumień a na slovenskej strane bol revitalizovaný hradný park a areál pri Budatínskom hrade.

Cieľom projektu je zintenzívniť využitie kultúrneho a prírodného dedičstva návštevníkmi a obyvateľmi regiónu pohraničia. Vďaka realizácii projektu sa uskutočnila modernizácia dvoch kultúrnych pamiatok: radnice v meste Strumień, ktorá je najstaršou radnicou v Sliezsku a hospodárskej budovy pri Budatínskom hrade, v ktorej vznikla expozícia drotárskeho remesla v jeho tradičnej a umeleckej forme.

V rámci projektu slovenský partner vypracoval mobilnú aplikáciu, ktorá obsahuje informácie o kultúrnych pamiatkach a podujatia v regióne pohraničia (v Žilinskom kraji a v meste Strumień). Aplikácia je dostupná v 3 jazykových mutáciách na internetových stránkach partnerov.

Aktivity realizované v rámci projektu: Poľsko-slovenské Dni remesla v Budatíne, Medzinárodný deň tradície v Strumieni, Prezentácia kultúrneho cestovného ruchu – seminár v multimediálnej sále v Strumieni boli zamerané na vzájomné spoznanie tradičných ľudových zvykov, remesla a folklóru. Realizácia projektu prispela k posilneniu kultúrnej a sociálnej identity, k budovaniu pozitívnych vzťahov a poskytla aj možnosti zaujímavého spôsobu trávenia voľného času pre celé rodiny u oboch partnerov.

 Dodał: Admin
 
Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Odbyły się Polsko-Słowackie Dni Rzemiosła w Budatínie

W ramach projektu „Budatín- Strumień: współpraca na pograniczu – etap 2” współfinansowanego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej 2014-2020, odbyły się Polsko-Słowackie Dni Rzemiosła, które stanowiły finalne wydarzenie projektowe.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Kolejny efekt współpracy międzynarodowej

Zakończył się remont ratusza w ramach projektu „Budatín- Strumień: współpraca na pograniczu etap 2”.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Polsko- Słowacka aplikacja !

Najważniejsze informacje o zabytkach kultury Gminy Strumień oraz Województwa Żylińskiego zawsze pod ręką.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Odbył się Międzynarodowy Dzień Tradycji w Strumieniu

Odbył się Międzynarodowy Dzień Tradycji w Strumieniu, który został zorganizowany w ramach realizowanego projektu przez Gminę Strumień w partnerskie z Województwem Żylińskim ze Słowacji pn. „Budatin- Strumień: współpraca na pograniczu- etap 2“.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Kapsuła czasu w Ratuszu!

W Strumieniu trwa remont najstarszego Ratusza w województwie śląskim z 1628 r. Środki na kompleksową modernizację Ratusza pochodzą w 85% ze środków zewnętrznych pozyskanych w ramach projektu Budatín-Strumień: współpraca na pograniczu-etap 2. Podczas prac remontowych ratuszowej wieży odnaleziono kapsułę czasu w postaci metalowej tuby. Można przypuszczać, że kapsuła została umieszczona w kopule wieży Ratusza w roku 1946, ponieważ taka data widnieje na metalowej chorągwi znajdującej się nad kopułą.

 

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Międzynarodowy Dzień Tradycji w Strumieniu

Urząd Miejski w Strumieniu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Strumieniu serdecznie zapraszają artystów, rzemieślników, twórców ludowych, zespoły regionalne do udziału  w wystawie oraz prezentacji programu artystycznego.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie do 6 kwietnia 2018 r. (33 8570 174), biuro@emgok.pl

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Czas w Strumieniu się zatrzymał

W związku z trwającymi pracami związanymi z remontem zabytkowego ratusza w ramach projektu Budatin-Strumień: współpraca na pograniczu – etap 2 zegar na wieży ratuszowej został zatrzymany.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Odbyło się spotkanie w Żylinie

Za nami spotkanie śródokresowe, które odbyło się Województwie Żylińskim na Słowacji u naszego partnera Wiodącego projektu pn. „Budatín- Strumień: współpraca na pograniczu- etap 2” . W spotkaniu wzięli udział m.in: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, osoby odpowiedzialne za realizację projektu ze strony Słowackiej, Kontrolerzy krajowi projektu z Bratysławy – Ivana Kročková, Peter Balun, a także Grzegorz Wieniewski – Kierownik Oddziału Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Obrazek domyslny serwisu strumien.pl

Trwają prace w strumieńskim Ratuszu

W ramach kolejnego projektu Budatin-Strumień: współpraca na pograniczu-Etap 2 udało się pozyskać środki na remont Ratusza. Podobnie jak w pierwszym etapie gmina uzyskała 85% dofinansowania ze środków zewnętrznych. Współpraca polsko-słowacka trwa już od kilku lat. Dzięki temu w 2010 roku powstała Galeria pod Ratuszem. Teraz prace w najstarszym Ratuszu na Śląsku są kontynuowane.

Gminny portal MapowyGminny portal Mapowy Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Komunikaty i ostrzeżeniaKomunikaty i ostrzeżenia Program czyste powietrzeJakość powietrza Cyfrowa GminaCyfrowa Gmina Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2024/05/2 2024/05/12 2024/05/14 2024/05/18 2024/05/20 2024/05/22 2024/05/23 2024/05/24 2024/05/25 2024/05/29
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi